Засновниця Рівного

Бути громадянином-патріотом означає любити, поважати і шанувати свою Вітчизну, знати її минуле і залучатися до творення її сьогодення, не бути байдужим до її майбутнього. Насамперед, потрібно знати своє коріння, історію рідного краю, своєї землі, на якій ти виріс і живеш. Ми повинні пам’ятати про осіб, які у свій час творили нашу історію, зробили власний внесок у процес виникнення, розвиток нашого рідного міста Рівного, сприяли залучення його до загальноукраїнських та світових процесів. Згадаємо про них.


Після смерті князя Несвіцького Рівне стало власністю його дружини Марії Несвіцької, яка стала іменувати себе княгинею Рівненською.

Марія Несвітська (Рівненська) (?-1518), яка з 1479 року володіла Рівним, прийнявши титул Рівненської. Історикам вдалося встановити, що Марія була дочкою Федька Олізара-Шиловича,представника старовинного волинського роду, відомого у  XVст. Проте не вдалося поки що дізнатися про рік і місце народження княгині. Рівне дісталося у спадок княгині Марії після смерті її чоловіка, князя Семена Несвицького, який належав до русько-литовської династії князів Гедиміновичів. Той, володіючи Рівним з 1461 року, маючи інші поселення, нічого пам’ятного не зробив для Рвіненського маєткуспадкувавши село у 1479 році, Марія Несвицька спочатку оселилася у Городку, де, напевне, вже тоді був невеликий замок.Але увага її була спрямована на Рівне і вона наполегливо його облаштовує. ЇЇ вразила спокійна і тоді багатоводна річка Устя, на якій було кілька островів. На одному з них власниця Рівного вирішила спорудити фортецю. (Нині це район стадіону “Авангард”). Незабаром замок був споруджений. Будівля була з дерева, обнесена земляним валом.  Княгиня перенесла свою резиденцію у Рівне і стала себе іменувати  Марією Рівненською. Тоді місто Рівне нагадувало трикутник, вулиці розходилися у три боки: у Рівне можна було в’їхати з київського боку, з острозької дороги чи дубенського шляху. З тих часів символ міського герба – брама, відкрита для в’їзду на три боки. Подією, яка вселяла надію на майбутнє, стало надання Рівному Магдебурзького права, тобто права самоврядування. Із проханням про надання Рівному цього статусу княгиня Марія звернулася до польського короля Казимира Ягеллончика і повела справу так, що бажана грамота була невдовзі здобута. Ця знаменна подія сталася, як вважають історики, у 1492 році. Відтоді Рівне офіційно  іменується містом. Магдебурзьке право надало змогу прискорити розвиток міського господарства, привернути сюди нових поселенців. 21 грудня 1500 року Марія Несвицька домоглася для свого новозбудованого міста привілею на ярмарок. А вдруге усі права Рівного підтверджуються королівською грамотою 1507р. Дана вона королем Зигмунтом княгині Марії на право вічного володіння замком та містом. Документ підтверджує здобутки тогочасного міста та його володарки. Король визнає право Марії передавати рівненський маєток у спадок дітям та нащадкам та на власний розсуд розширювати чи продавати його. Місто останніх двох десятиліть XV та початку XVI століть переживає свій перший розквіт, і в цьому була велика заслуга Марії Несвіцької. У народі княгиня зажила популярності як щира патріотка свого міста,що з материнською опікою завжди дбала про Рівне.
Марія Несвицька відома благодійницькою діяльністю. Значну частку своїх великих прибутків вона виділяла на розбудову Рівного, спорудження церков у своїх володіннях. Вважається, що саме Марія Рівненська була фундатором першого храму в Рівному – Дерев’яної церкви неподалік замку, збудованої на честь Воскресіння Христового. На цьому місці розташовано нинішній мурований Воскресенський собор. Марія також була меценатом Києво-Печерського монастиря.
Марія Рівненська була власницею міста майже чотири десятиліття. Щороку на день святого Семена тут проводилось свято-ярмарок – так княгиня пошановувала пам’ять свого чоловіка і зятя, котрий також носив це ім’я.
Перед смертю княгиня передала  управління маєтком своїй єдиній внучці Анні-Тетяні. Оскільки та була віддана заміж за гетьмана литовського Костянтина Івановича Острозького, то володіння Несвіцьких як посах були прєднані до величезних маєтностей Острозьких.
Померла Марія Рівненська в 1518 році. Вдячні нащадки увічнили ім’я Марії Несвицької у назві однієї з міських вулиць. У 2006році їй споруджено пам’ятник на вулиці Соборній.